Restauracja „Polonia”,

Udostępnij

Restauracja „Polonia”, przy ul. Piłsudskiego 9 w Częstochowie, funkcjonuje od 1904, założona jako restauracja Hotelu „Angielskiego” (→ Hotel „Polonia”). W początkowym okresie prowadził ją Mateusz Kuczyński. Podawano tam obiady i kolacje, organizowano bale oraz wesela. Przy restauracji znajdowała się największa w mieście sala balowa, którą zaczął budować → Julian Fuchs (zm. w 1894), a skończył aptekarz → Ignacy Tomczyk. Dostawcą kwiatów był → Stanisław Jastrzębski, który założył oranżerię w ogrodzie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, hotel i restaurację nazwano „Polonia”. Podczas II wojny światowej restauracja pod nazwą „Bahnhofhotel” dostępna była tylko dla Niemców. Prowadził ją Włodzimierz Bulski. W podziemiach lokalu znajdował się magazyn broni należącej do Armii Krajowej; część kelnerów współpracowała z konspiracją niepodległościową. Po wojnie hotel upaństwowiono i przemianowano na „Centralny”, zaś restauracja zachowała przedwojenną nazwę; stała się placówką Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Jedność” I kategorii. Otwarto nową salę balową na piętrze; występowały tu takie gwiazdy, jak: Mieczysław Fogg, Bogdan Łazuka, Bogumił Kobiela i inni.

Spacerownik po Częstochowie, red. J. Skiba, [b.m.r.w.], s. 90; – Witold Zembrzuski, Przewodnik informator po Częstochowie i okolicy z planem miasta, [b.m.w.] 1958, s. 142; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowy.

Autor: → Paweł Michalski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł