Rada Opiekuńcza Miasta Częstochowy
Rada Opiekuńcza Miasta Częstochowy, do początków 1916 funkcjonowała jako Obywatelski Komitet → Doraźnej Pomocy. Instytucja utworzona decyzją władz niemieckich, prowadziła w 1916–19 działania na rzecz osób potrzebujących pomocy. Podlegała Radzie Głównej Opiekuńczej (RGO) w Warszawie. Na swoją działalność Rada czerpała środki z dotacji RGO, loterii (prowadzili je → Roman Pruszkowski, → Stanisław Kieszczyński, Kazimierz Krakowiecki), darów. Prowadziła wydziały: zapomóg i pożyczek, aprowizacyjny, opieki nad dziećmi i młodzieżą. Rada utrzymywała dziewięć ochronek (przedszkoli), m.in. ochronkę dla 120 dzieci w Wyczerpach Dolnych, którą prowadziła → Halina Cygańska z Kamienia; od sierpnia 1916 ochronkami kierował wydział opieki nad dziećmi i młodzieżą (instruktorką tego wydziału była → Maria Moczydłowska). Rada organizowała wypoczynek dla dzieci w okolicznych majątkach ziemskich, m.in. w Kamieniu (obecnie w granicach Częstochowy), w Chrząstowie, Maluszynie, Gidlach; przy urządzaniu kolonii na wsiach powiatu częstochowskiego współdziałała z → Radą Opiekuńczą Okręgu Częstochowskiego). Prowadziła sześć tzw. tanich kuchni na terenie miasta oraz herbaciarnie dla ochronek i szkół. W 1917 i 1918 organizowała Wielką Kwestę Ogólnokrajową → „Ratujcie Dzieci”. Biuro ROMCz znajdowało się przy ul. → Staszica 3 (w budynku → Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan). Od lipca 1916 w biurze tym działała Giełda Pracy dla osób, które poszukiwały zatrudnienia w Częstochowie. W listopadzie 1918 w ROMCz powołano komisje: aprowizacyjną, skarbu polskiego, ds. jeńców, organizacji pracy, opieki nad dziećmi i młodzieżą. W zarządzie ROMCz w 1916 zasiadali: ks. → Marian Fulman (prezes), ks. Stanisław Masłowski (wiceprezes), → Henryk Jabłoński (sekretarz), → Feliks Ebert (skarbnik), w 1918 zarząd tworzyli: ks. → Bolesław Wróblewski (prezes), → Antoni Januszewski (wiceprezes), Goczałkowski i Czaplak (sekretarz).
Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.
Autor: → Juliusz Sętowski
Poprzednie hasło
→ Purski Stefan
Następne hasło
→ Rada Opiekuńcza Okręgu Częstochowskiego
Ostatnio dodane
Miejski Uniwersytet Powszechny
instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::
Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny
w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::
Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba
wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::