„Puchatek”

Udostępnij

Puchatek”, na terenie zajmowanym wcześniej przez zabudowania pierzei zachodniej → Starego Rynku (w latach 70. – pl. Marchlewskiego), w 1975 Kombinat Budownictwa „Śląsk–Północ” wybudował dom handlowo-usługowy. Od znajdującego się w nim sklepu z artykułami dziecięcymi cały budynek zapisał się w pamięci częstochowian jako „Puchatek”. Budynek, stojący frontem do ulicy Warszawskiej, zaprojektował w 1974 architekt → Marian Kruszyński, autor szeregu ciekawych obiektów na terenie Częstochowy, m.in. komendy policji (przy obecnej ul. Popiełuszki tzw. Trójkąt), kawiarni i lodziarni → „Delicje” przy al. Zawadzkiego (obecnie Armii Krajowej) i stojącego obok bloku, tzw. Falowca, był też współprojektantem potężnego bloku przy al. Armii Krajowej 66 → Mrówkowca. Kruszyński dostosował obiekt do wysokości otaczającej go zabudowy. W elewacji umieszczono „meander” podkreślający pionowy podział budynku. Od strony Rynku (wówczas był to plac Marchlewskiego) pawilon wyposażono w podcienie i otwarte patio. Obiekt od chwili jego wzniesienia budził kontrowersje – miał swoich zwolenników i przeciwników. W opinii oddziału częstochowskiego → Stowarzyszenia Architektów Polskich „budynek wpisał się w zabytkowe otoczenie i wysokością i podziałem elewacji nawiązujących do historycznych szerokości działek zajmowanych do wojny przez kamieniczki”. Pomieszczenia w pawilonie (o powierzchni 2100 m²) pierwotnie zajmowały: na parterze Rolniczy Dom Towarowy, na piętrze restauracja „Staromiejska” (było w niej 150 miejsc), duży sklep spożywczy, zakład krawiecko-kuśnierski, apteka i wspomniany sklep z artykułami dziecięcymi „Puchatek”. Od 1989 w miejscu restauracji pojawił się salon gier „Bingo”. W latach 90. był tu salon sukien ślubnych „Wanda”, a od strony rynku funkcjonowała księgarnia. W początkach XXI w. górę zajął sklep z meblami i artykułami RTV i AGD, a w 2011 część powierzchni na parterze znalazły się drogeria znanej sieci oraz lokal, w którym można było spędzić czas na tańcach i spotkaniach towarzyskich. Dokonywano też ingerencji w pierwotne założenie architektoniczne gmachu; w końcu 2010 na parterze od strony południowej poszerzono budynek, likwidując podcień. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pojawiały się różne koncepcje na zagospodarowanie coraz bardziej podupadającego obiektu. Żadna z nich nie została zrealizowana.

Juliusz Sętowski, Stary Rynek i Puchatek, „CGK” 2018, nr 9, s. 24, 25; – „Życie Częstochowy” 2011 (20–21 IV), s. 7; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski

Następne hasło
→ Pałac Ślubów

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł