Pomnik Żydów Częstochowian

Udostępnij

Pomnik Żydów Częstochowian, powstał w Częstochowie w 2009 z inicjatywy Zygmunta Rolata, prezesa Światowego Związku Żydów Częstochowian i ich Potomków. Pomnik zaprojektował → Samuel Willenberg (który był obecny na uroczystości odsłonięcia), zaś przestrzeń wokół zaaranżował Jerzy Kędziora (wraz z Ewą Woszczyną i Markiem Witkowskim z pracowni architektonicznej Forma). Monument znajduje się między ulicami Kanał Kohna a Strażacką; upamiętnia około 40 tysięcy Żydów wywiezionych podczas → likwidacji getta we wrześniu i październiku 1942 z rampy kolejowej przy ul. Strażackiej do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Pomnik przedstawia ceglany mur (długości 10 m i wysokości 3 m) ze szczeliną symbolizującą getto, przez mur biegną tory kolejowe, Gwiazda Dawida widoczna na murze także wykonana jest z szyn. U podstawy monumentu znajduje się granitowa tablica z pamiątkowym napisem w językach: polskim, jidysz, hebrajskim i angielskim. Plac wokół wybrukowano tzw. kocimi łbami. W pobliżu pomnika na ogrodzeniu przy resztkach dawnego budynku stacyjnego Częstochowa – Warta uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie namalowali sylwetki żydowskich mieszkańców pędzonych na miejsce wywózki. Pomnik odsłonięto uroczyście 20 X 2009 z udziałem m.in. uczestników Światowego Zjazdu Żydów Częstochowian, ambasadorów Wielkiej Brytanii, Francji, Australii, konsula Stanów Zjednoczonych, przedstawicieli władz miasta i Kościoła katolickiego. Fundatorami monumentu byli Zygmunt Rolat (w imieniu Światowego Związku Żydów Częstochowian i ich Potomków) i miasto Częstochowa.

Cezary Szymański, Ryszard Stefaniak, Zygmunt Rolat. Honorowy obywatel miasta Częstochowy, Częstochowa 2016, s. 106, 107; – „Informator Urzędu Miasta Częstochowy” 2009 (listopad/grudzień), s. 6; – Tadeusz Piersiak, Pomnik na Starym Mieście. Będą emocje, ale bez patosu, „Gazeta Wyborcza Częstochowa” 2009 (8–9 VIII), s. 1; „Niedziela” 2009, nr 45, s. III.

Autor: → Paweł Michalski , → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Dźbów... czytaj

Błeszno... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł