Pomnik Piłsudskiegona pl. Biegańskiego

Udostępnij

Pomnik Piłsudskiego na pl. Biegańskiego, inicjatywa jego wzniesienia wyszła w 1981 z kręgów członków „Solidarności”. Pod koniec lat 80. dołączyli do niej częstochowscy rzemieślnicy i kombatanci. Zbierano pieniądze i złom na rzecz budowy monumentu. Według pierwotnego planu pomnik miał stanąć u zbiegu al. Jana Pawła II i al. Armii Krajowej. W 1994 zdecydowano, że stanie on w miejscu rozebranego → Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej na pl. Biegańskiego, przed dawnym Ratuszem. 11 XI 1996 złożono tam urnę z ziemią pobraną z miejsca bitwy pod Radzyminem w 1920 oraz z grobu matki i serca marszałka Piłsudskiego w Wilnie, a także z wileńskiej Góry Trzech Krzyży. Umiejscowiono również granitową tablicę z informacją, że na jej miejscu stanie pomnik Pierwszego Marszałka Polski. 30 X 1997 wkopano akt erekcyjny monumentu; ustawiono go 8 XI, zaś uroczystego odsłonięcia dokonano 11 XI. Autorem dzieła jest prof. Stanisław Słonina. Pomnik to naturalnych rozmiarów figura Józefa Piłsudskiego, wspartego na szabli, z rozwianym płaszczem, stojąca na postumencie, na którym widnieje napis: „Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski 1867–1935”. Koszt monumentu i zagospodarowania terenu wyniósł ok. 1 mld ówczesnych zł.

Jacek Jędryka, Dzieje częstochowskich pomników Józefa Piłsudskiego, „Almanach Częstochowy” 2008, s. 146, 147, 148; – „Niedziela” 1997, nr 47, s. 24; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Paweł Michalski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł