Pomnik Piłsudskiego na Zaciszu,

Udostępnij

Pomnik Piłsudskiego na Zaciszu, na terenie koszar → 7 pułku artylerii lekkiej przy ul. Sabinowskiej na Zaciszu odsłonięto 30 IX 1934 z okazji piętnastolecia istnienia częstochowskiego 7 pal. Składał się z dwumetrowej kolumny z piaskowca o przekroju kwadratu, z napisem pamiątkowym. Na jej szczycie znajdowało się popiersie marszałka Piłsudskiego, wykonane przez nieznanego rzeźbiarza z cementu lub kamienia. W ceremonii odsłonięcia pomnika wzięli udział dowódcy 7 Dywizji Piechoty: ówczesny – generał Wacław Stachiewicz i jego poprzednik generał → Mieczysław Dąbkowski. Monument został zniszczony w czasie niemieckiej okupacji lub w 1946.

Jacek Jędryka, Dzieje częstochowskich pomników Józefa Piłsudskiego, „Almanach Częstochowy” 2008, s. 146; – Piotr Zarzycki, 7 pułk artylerii lekkiej legionów. Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej, zeszyt 122, Pruszków 2000, s. 13; – „Gazeta Częstochowska” (magazyn historyczny „Nad Wartą”) 2017, nr 3, s. IV; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Paweł Michalski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł