Pomnik Orląt Lwowskich

Udostępnij

Pomnik Orląt Lwowskich, wzniesiony w 2006 na pl. Orląt Lwowskich przy → alei Pokoju wg projektu rzeźbiarza → Szymona Wypycha i architekta Mariusza Błażewicza. Pomnik ma przypominać heroizm dzieci i młodzieży walczących w obronie Lwowa przed Ukraińcami w 1918. Zbiórkę pieniędzy na pomnik prowadził oddział częstochowski Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, inicjatywę wspomogło miasto oraz prywatni sponsorzy. W kwietniu 2006 w postument przyszłego pomnika wmurowano dwie urny z aktem erekcyjnym oraz ziemią z cmentarza obrońców Lwowa. Monument odsłonięto 9 VI 2006. Sześciometrowa kolumna pomnika wykonana została z jasnoszarego granitu, wieńczy ją orzeł w koronie. Stoi ona na dwupoziomowym podium wyłożonym ciemnoczerwonymi płytami marmuru. W górnej części kolumny widnieje napis: Mortui sunt, ut liberi vivamus, nad nim umieszczono Krzyż Obrony Lwowa z mieczami i dwie gałązki laurowe. Na dole kolumny znajduje się napis: Bohaterskim Obrońcom Lwowskim. Częstochowa A.D. 2006. Ściany cokołu zdobią ponadto wykonane z brązu płaskorzeźby przedstawiające herby Lwowa i Częstochowy oraz cmentarz Orląt Lwowskich (łuk triumfalny i katakumby). Z tyłu cokołu wyryto nazwiska częstochowian poległych w obronie Lwowa i datę: 1–22 XI 1918. Obok kolumny usytuowano ciemnoczerwony znicz i płytę z czerwonego marmuru, na której wyryto cytat z twórczości Jana Kochanowskiego: A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym co służą Ojczyźnie.

Raków. Vademecum dzielnicy Częstochowy, Częstochowa 2019, s. 38–39.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł