Pomnik Jana Pawła II na Jasnej Górze

Udostępnij

Pomnik Jana Pawła II na Jasnej Górze, zrealizowany w 1999 według projektu Władysława Dudka, ucznia i współpracownika Mariana Koniecznego. Posąg został odlany w brązie przez Stefana Kowalówkę w Węgrzcach pod Krakowem. Figura przedstawiająca Jana Pawła II z początku lat 80., mierzy 4,9 m i spoczywa na 2,5 m wysokości cokole. Na postumencie znajdują się tablice – jedna z herbem papieskim, druga z informacją o donatorach. Fundatorami pomnika, który został ustawiony 25 VIII 1999 na Bastionie Świętej Trójcy, byli Tomasz Gołąb i Danuta Ćwiklińska-Gołąb mieszkający w USA.

„Gazeta w Częstochowie” (dodatek „Gazety Wyborczej”) 1999 (26 VIII), nr 199 (T. Piersiak), s. 1.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł