Pokazy gimnastyczne

Udostępnij

Pokazy gimnastyczne, odbywały się w 1916–18 w różnych miejscach, najczęściej w sali → Straży Ogniowej Ochotniczej przy ul. Strażackiej, na scenie → Teatru „Apollo” (18 III 1916 miał tam miejsce pokaz sekcji sportowo-gimnastycznej przy → Żydowskiej Resursie Rzemieślniczej), a także na placu gier i ćwiczeń gimnastycznych przy zbiegu ul. Jasnej (Waszyngtona) i Centralnej (Śląskiej). W dwudniowych pokazach organizowanych corocznie przez komitet → Wielkiej Kwesty Ogólnokrajowej „Ratujcie Dzieci”, uczestniczyło do 900 dzieci i młodzieży z częstochowskich szkół elementarnych oraz gimnazjów żeńskich i męskich. Ćwiczenia przygotowywali i prowadzili nauczyciele gimnastyki miejscowych szkół: → Walenty Miłaczewski, → Julian Lewandowski, → Leon Jarosz, Adam Czerbak, Jasiński, a także instruktorzy Towarzystwa Gimnastycznego → „Sokół”. Pokazom towarzyszyły orkiestry częstochowskich szkół średnich: Gimnazjum Towarzystwa Opieki Szkolnej im. H. Sienkiewicza, → Gimnazjum Męskiego Wincentego Szudejki, → I Polskiego Gimnazjum Gustawa Kośmińskiego. Dochód z pokazów zasilał konto akcji „Ratujcie Dzieci”. Każdorazowo popisy podziwiało ponad 2 tys. widzów. Filmy z pokazów gimnastycznych były wyświetlane w nadprogramie w → Teatrze „Odeon” (m.in. w sierpniu 1916 i czerwcu 1918). W sierpniu 1917 odbył się w Częstochowie pierwszy ogólnokrajowy konkurs gimnastyczny żydowskich towarzystw gimnastycznych.

Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ Pogotowia ratunkowe

Następne hasło
→ Policiński Stefan

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł