Pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę

Udostępnij

Pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę, papież Jan Paweł II pielgrzymował do Sanktuarium Matki Boskiej na Jasnej Górze sześciokrotnie. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski przebywał w Częstochowie od 4 do 6 VI 1979. Wizyta upamiętniała 900. rocznicę śmierci św. Stanisława ze Szczepanowa, odbywała się pod hasłem „Gaude Mater Polonia”; papież przemawiał do wiernych pod kościołem pw. św. Zygmunta, na Jasnej Górze oraz w bazylice katedralnej. Druga wizyta miała miejsce 18 i 19 VI 1983, podczas tej pielgrzymki, mającej przesłanie „Pokój Tobie, Polsko – Ojczyzno moja”, złożył na Jasnej Górze zakrwawiony pas, jaki miał na sobie w dniu zamachu 13 V 1981. Trzeci pobyt miał miejsce 12 VI 1987, kiedy papież uczestniczył w Krajowym Kongresie Eucharystycznym. 14–16 VIII 1991 przewodniczył w Częstochowie VI Światowym Dniom Młodzieży; poświęcił wówczas gmach → Wyższego Seminarium Duchownego. W 1997 podczas V pielgrzymki związanej z obchodami 1000-lecia śmierci św. Wojciecha 4 czerwca przybył na Jasną Górę. Ostatni pobyt miał miejsce w 1999, Częstochowa była jedną z 21 miejscowości, które wówczas odwiedził.

Jan Związek, Więź Jana Pawła II z Częstochową i diecezją częstochowską, [w:] „Ziemia Częstochowska” 2005, T. XXXII, s. 7–20; – Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny (wersja elektroniczna) https://domjp2.pl/jan-pawel-ii/pielgrzymki-jana-pawla-ii/ (data dostępu: 25.08.2020)

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Poprzednie hasło
→ Piekarski Antoni

Następne hasło
→ Pieniądz zastępczy

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł