Pałacyk Mottego

Udostępnij

Pałacyk Mottego, znajduje się na terenie dawnego osiedla fabrycznego Przędzalni Wełny Czesankowej Motte i Spółka przy ul. Krakowskiej. W końcu XIX i na początku XX w., wzniesiono tam szereg budynków mieszkalnych dla kadry technicznej i urzędników. Około 1909 postawiony został pałacyk Jeana Mottego. Prace budowlane wykonało miejscowe Przedsiębiorstwo Budowlane J. Mizgalski, J. Feliks i W. Kancler. Autorem projektu budynku był prawdopodobnie budowniczy Edward Lilpop, autor planów architektonicznych, m.in. pałacu Scheiblera w Łodzi i kamienicy Kiersnowskiego w Warszawie, projektował też obiekty industrialne: browar Junga w Warszawie, fabrykę „Wulkan” w Warszawie, pawilony fabryki Mottego w Częstochowie. Według innej wersji projekt pałacyku wykonał nieznany architekt francuski. Gmach wybudowany został z cegły i tzw. muru pruskiego, na planie prostokąta. W narożnikach od strony frontu umieszczono prostokątne przedsionki, przez które wchodzi się do budynku, a także dwie okrągłe wieżyczki zwieńczone ostrosłupowymi hełmami (na których znajdowały się kiedyś metalowe chorągiewki z datą 1909). Pałacyk pierwotnie otoczony był parkiem krajobrazowym w stylu francuskim. Jean Motte, którego imię nosi pałacyk, prawdopodobnie zatrzymywał się tu podczas krótkich wizyt w Częstochowie. W budynku na stałe zamieszkiwała wyższa kadra techniczna Przędzalni – inżynierowie i ich rodziny. W pobliżu pałacyku Mottego postawiono willę (z pięknie obrobionego kamienia wapiennego), w której zamieszkiwali kolejni dyrektorzy fabryki (w 1930–39 → Georges Couturon).

Katalog zabytków sztuki. Miasto Częstochowa, Katalog zabytków sztuki, Miasto Częstochowa, pod red. Z. Rozanow i E. Smulikowskiej, Warszawa 1995: cz. 1, Stare i nowe miasto, Częstochówka i przedmieścia, opracowanie autorskie Z. Rozanow i E. Smulikowska, s. 117, 118; – „Tygodnik Ilustrowany” 1912, nr 46, s. 976.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł