Pałac Ślubów

Udostępnij

Pałac Ślubów, modernistyczny budynek przy ul. Focha 19/21, w kształcie rotundy, znajduje się tu → Urząd Stanu Cywilnego (USC) 1987. Projekt wykonał częstochowski architekt → Włodzimierza Ściegiennego, współpracowali z nim dwaj krakowscy rzeźbiarze, Józef Potępa i Wiesław Bielak. Wystrój wnętrza był dziełem Władysława Noworyty i Tadeusza Skurkiewicza. Konstrukcja na planie koła o średnicy 33 m składa się z 24 części zaakcentowanych metalowymi słupami, powierzchnia użytkowa wynosi 2473 m², kubatura 14 565 m³. Budynek składa się dwóch kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej, posiada trzy wejścia, najważniejsze (od strony) ul. Sobieskiego, przeznaczone dla nowożeńców (z zadaszeniem osłaniającym schody) ozdobione jest oryginalną płaskorzeźbą przedstawiającą parę nowożeńców oraz orszak weselników. Na dolnej kondygnacji znajduje się portiernia, szatnia, wydziały oraz archiwum USC. Na górną kondygnację wiedzie para spiralnych schodów, w przestrzeni między schodami znajduje się oryginalny żyrandol wykonany z metalu i kolorowego szkła o wysokości 11 m, jego podstawa znajduje się w dolnym holu, a zakończenie styka się z dachem górnej kondygnacji. W wąskich wysokich oknach drugiej kondygnacji znajduje się 16 witraży zaprojektowanych przez Karolinę Ściegienny. Uwagę przyciągają znaki zodiaku umieszczone w górnym hallu w ośmiobocznej podstawie kopuły (w czasie realizacji doszło do zakłócenia kolejności znaków: Panna poprzedza Raka i Byka). Posadzki wyłożono szlachetną odmianą marmuru kalcytowego o nazwie „Biała Marianna” (z rejonu Stronia Śląskiego), filary i lamperie pokryte są marmurem z kamieniołomu Bolechowice k. Kielc. Na drugiej kondygnacji znajdują się trzy duże sale (złota, różowa i błękitna), referat małżeństw i sala przygotowań uroczystości. W górnym holu znajduje się owalny stół konferencyjny, ścianę zdobi dużych rozmiarów olejny pejzaż pędzla → Jerzego Pogorzelskiego. W Pałacu Ślubów odbywają się uroczystości jubileuszowe (m.in. Złote Gody) z udziałem prezydenta miasta. W pomieszczeniach USC w różnych okresach swoje siedziby miały także inne instytucje, m.in. Wydział Kultury Urzędu Miasta, → Muzeum Częstochowskie (Dział Etnografii, Dział Przyrody, Biblioteka oraz → Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy). Z obiektu korzystały (i korzystają nadal) organizacje pozarządowe, instytucje i stowarzyszenia, m.in. chór Collegium Cantorum, czy Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej. W górnym holu organizowane są wystawy malarstwa i fotografii. W kondygnacji podziemnej znajduje się Archiwum Urzędu Miasta.

Janusz Pawlikowski, Kalendarium częstochowskie czyli wybór dat z historii miasta i jego mieszkańców od roku 1220, Częstochowa 2001, s. 143; Bogdan Snoch, Mała encyklopedia Częstochowy, Częstochowa 2002, s. 128; Tomasz Haładyj, Alfabet, czyli od Białej Marianny do windy, „Gazeta Wyborcza Częstochowa” 2004 (13 IV), s. 4.

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Poprzednie hasło
→ „Puchatek”

Następne hasło
→ Pałacyk Brassa

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł