Ośrodek Kultury Filmowej „Iluzja”

Udostępnij

Ośrodek Kultury Filmowej „Iluzja”, powstał w marcu 1989 przy III Alei 64. Planowano otwarcie przy kinie sali wideo, wypożyczalni kaset, czytelni i kawiarni, jednak zamiarów tych nie zrealizowano. Na początku 1990 kontrolę nad Ośrodkiem Kultury Filmowej (OKF) przejęło → Biuro Wystaw Artystycznych (obecnie → Miejska Galeria Sztuki). Od 2009 placówka nosi nazwę Kino OKF „Iluzja” (nazwę wytypowano w konkursie ogłoszonym na dwudziestolecie instytucji). Początkowo odbywały się tam dwa seanse dziennie, w 2019 było ich średnio sześć (dwa poranne, szkolne, dla młodszych widzów oraz cztery późniejsze, repertuarowe). W 2018 kino odwiedziło ponad 66 tys. widzów. W 2013 zainstalowano tam projektor cyfrowy DCI o rozdzielczości obrazu 2k z możliwością prezentowania filmów w systemie 3D, wymieniono ekran oraz system nagłośnienia, zaś w 2015 ukończono remont sali (obecnie jest na niej 120 miejsc). W każde ferie zimowe kino organizuje seanse dla dzieci i młodzieży (w godzinach przedpołudniowych). Od 2010 organizowane są także pokazy filmów wyłącznie dla środowiska seniorów. Kino umożliwia oglądanie transmisji i retransmisji zagranicznych spektakli teatralnych i operowych. Przy placówce odbywa się → Festiwal im. Braci Krzemińskich. Na przestrzeni lat z widzami OKF-u spotykali się znani artyści m.in.: Janusz Gajos, Bogusław Linda, Jerzy Stuhr, Jan Jakub Kolski, Zbigniew Preisner, Ryszard Bugajski. Od 2004 Kino OKF „Iluzja” należy do stowarzyszenia Europa Cinemas. Pierwszym kierownikiem kina był Tadeusz Piersiak, po nim stanowisko to przejął Mirosław Kopeć. Obecnie funkcję kierownika kina pełni Iwona Kwincińska.

„Gazeta Wyborcza Częstochowa” 2019 (10 V), s. 10; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Paweł Michalski

Poprzednie hasło
→ Ostatni Grosz

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł