Ognisko Robotnicze

Udostępnij

Ognisko Robotnicze, instytucja kulturalno-oświatowa należąca do → Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich, utworzona 1 I 1906 przez ks. Włodzimierza Jakowskiego. Siedzibą Ogniska był trzypiętrowy budynek przy ul. Krakowskiej 13; mieściły się tu: sala widowiskowa (na 600 osób) biblioteka i czytelnia, tania kuchnia, ochronka (przedszkole) dla dzieci, a także kasa zapomogowo-pożyczkowa oraz kasa pogrzebowa. W Ognisku działały: → Teatr Ludowy (amatorska grupa teatralna), orkiestra robotnicza, prowadzono kursy szkoleniowe, odbywały się odczyty, pogadanki, wiece patriotyczne i polityczne. W 1913 Ognisko skupiało 3 tys., a w 1921 – 4 tys. członków. Sekretariat Ogniska w 1916 znajdował się przy → kościele pw. św. Zygmunta. W maju tr. dokonano poświęcenia sztandaru Ogniska. W 1929 przy Ognisku otwarto → Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy. Patronami Ogniska byli księża: W. Jakowski, Stanisław Masłowski, Stefan Niedźwiedzki, Józef Patrzyk (1927–39). Funkcję prezesów Ogniska przez szereg lat pełnili Roch Bodurkiewicz, → Wiktor Stanios (1918–24), Mikołaj Jegier.

Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł