Nagłowski Tomasz Antoni

Udostępnij

Nagłowski Tomasz Antoni (1864–1930), księgarz, drukarz, właściciel drukarni. Ur. 29 XII 1864 w Krzepicach, był synem Franciszka i Marianny z Kistelskich.

Po ukończeniu szkoły początkowej w Krzepicach Nagłowski, przejawiający zainteresowanie drukarstwem, wyjechał do austriackiego Vimperku (Winterbergu). Tam rozpoczął praktykę w firmie Jan Steinbrener – Zakład Wydawnictw w Vimperku. Po powrocie do Krzepic przez dłuższy okres przebywał w domu rodzinnym. W 1886 został wcielony do wojska rosyjskiego i przez cztery lata odbywał służbę w gwardyjskim pułku jegrów w Petersburgu. W 1900 wraz z żoną oraz synami osiadł w Częstochowie. Założył tu hurtownię wydawnictw ludowych oraz sklep z książkami, głównie o tematyce religijnej – modlitewników i różnego rodzaju książeczek do nabożeństw. W tym czasie hurtowo zaopatrywał podjasnogórskich kramarzy. W 1910 założył introligatornię. W 1919 w wydzierżawionej kamienicy przy ul. Wieluńskiej 5 uruchomił drukarnię. Drukarnia stosunkowo szybko przeistoczyła się w duży zakład poligraficzny, zatrudniający ponad 30 pracowników. W nim drukowano ukazujący się w 1922–24 tygodnik „Satyr Częstochowski” oraz „Przegląd Galanteryjno-Dewocyjny” (1927). Po ośmiu latach od uruchomienia drukarni Nagłowski otworzył w śródmieściu (przy II Alei 33) księgarnię. Okres ten uznany został za lata szczytowego rozkwitu w dziejach zakładu. W tym czasie firma składała się z następujących działów: drukarni i introligatorni; fabryki ksiąg handlowych, zeszytów szkolnych i albumów; wydawnictw książek religijnych, obrazków świętych i kalendarzy; hurtowni dewocjonaliów oraz księgarni i składu materiałów piśmiennych, a od 1925 również działu z wyrobami stempli kauczukowych. Na krótko przed śmiercią Nagłowski przekształcił swoją firmę w spółkę akcyjną z synami jako udziałowcami pod szyldem „Tomasz Nagłowski i S-ka”. Nagłowski był członkiem zarządu Częstochowskiego Stowarzyszenia Nieruchomości. Zm 26 IX 1930, został pochowany na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie, w sektorze 24, rząd B, grób nr 15. Po jego śmierci początkowo firmą zarządzała żona, a współudziałowcami pozostawali synowie: → Władysław, Jan i → Henryk.

W małżeństwie z Józefą Szulc miał jeszcze synów Kazimierza i Leona oraz córkę Marię, zamężną Parol.

Cmentarz św. Rocha w Częstochowie. Przewodnik biograficzny, pod red, J. Sętowskiego, Częstochowa 2012, s. 160; Ewa i Mirosław Zwolińscy, Słownik biograficzny regionu częstochowskiego, t. I, Częstochowa 2002, s. 234–235 (tu fotografia).

Autor: → Juliusz Sętowski

Zobacz inne hasła z kategorii: → Osoby

Poprzednie hasło
→ Nagłowski Henryk

Następne hasło
→ Nagłowski Władysław

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł