Nagłowski Henryk

Udostępnij

Nagłowski Henryk (1894–1942), legionista, właściciel drukarni. Ur. 29 VI 1894 w Częstochowie, był synem → Tomasza Antoniego i Józefy z Szulców.

Kształcił się w częstochowskim Gimnazjum → Czesława Bagieńskiego, przy ul. Szkolnej (Dąbrowskiego). W 1911 wyjechał do Krakowa, gdzie rozpoczął naukę w zawodzie drukarza w zakładzie Braci Koziańskich. Po jej ukończeniu wrócił do Częstochowy. Na wieść o tworzeniu Legionów Polskich 27 X 1914 zaciągnął się na ochotnika w ich szeregi i otrzymał przydział do 2 pułku piechoty I Brygady Legionów. W 1915 walczył m.in. pod Wiostowem i Kozinkiem (6–17 V), Przepiórowem i Konarami (23–24 V), Ożarowem (27–29 VI), Tarłowem (1 VII), nad Kamienną (2 VII), nad Wyżnicą (8–12 VII) i Mrzędowem (16–23 VII). Następnie po pięciodniowym ostrzale pozycyjnym pod Babinem wziął udział (30 VII–3 VIII) w walkach pod Barakiem i Jastowem, w operacji zbrojnej na Stasin i Gołąb oraz Grabów. W czasie wojny z Rosją bolszewicką służył od 1920 w 13 pułku artylerii ciężkiej. Po blisko trzyletniej służbie jako artylerzysta w 1923 został przeniesiony do rezerwy. Po powrocie do Częstochowy podjął pracę w drukarni prowadzonej przez ojca, a po roku został jej kierownikiem. Po śmierci ojca (1930) wraz z braćmi: Władysławem i Janem był udziałowcem spółki akcyjnej kierowanej przez matkę. W 1935 w wyniku podziału firmy przypadła mu w udziale drukarnia (przy ul. Wieluńskiej 5), która od 1 I tr. funkcjonowała jako Drukarnia Henryka Nagłowskiego. Po trzech latach przeniósł ją do bocznej oficyny w kamienicy przy Alei Najświętszej Maryi Panny. W tym czasie wyposażenie drukarni składało się z trzech maszyn drukarskich płaskich, dwóch dociskowych i czterech tygli. Załoga liczyła 12 drukarzy i introligatorów. Utrzymywał stały kontakt z wydawnictwem Jana T. Steinbrenera w Vimperku. Zm. 9 (?) XI 1942, został pochowany na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie, w sektorze 24, rząd B, grób nr 15. Odznaczony Krzyżem Niepodległości (1930).

W małżeństwie z Anną Eisenreich (pochodzącą z Bawarii), nie pozostawił potomstwa. Po jego śmierci zarząd nad drukarnią przejęła żona.

Ewa i Mirosław Zwolińscy, Słownik biograficzny regionu częstochowskiego, t. I, Częstochowa 2002, s. 233, 234 (tu fotografia).

Autor: → Juliusz Sętowski

Zobacz inne hasła z kategorii: → Osoby

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł