Muzeum Historii Kolei w Częstochowie

Udostępnij

Muzeum Historii Kolei w Częstochowie, placówka zorganizowana przez członków Towarzystwa Przyjaciół Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, pod kierunkiem → Zdzisława Urbańskiego. Mieści się w budynku dworca kolejowego Częstochowa–Stradom. Muzeum otwarto 23 III 2001 z udziałem przedstawicieli władz miasta, województwa, Kościoła katolickiego i kolejarzy. Wśród eksponatów znajdują się elementy wyposażenia lokomotyw, budynków stacyjnych i infrastruktury kolejowej oraz narzędzia, dokumenty i zdjęcia. Placówka stanowi część Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

„Gazeta Wyborcza Częstochowa” 2010 (4 I), s. 1, (14 I), s. 2; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Paweł Michalski

Poprzednie hasło
→ Muzeum Higieniczne

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł