Muttke Tadeusz

Udostępnij

Muttke Tadeusz (1905–1943), członek Straży Obywatelskiej w 1939, oficer konspiracji niepodległościowej, organizator pomocy Żydom. Ur. 7 VII 1905, był synem Izydora i Natalii z d. Segiet.

Muttke na początku września 1939 był członkiem Straży Obywatelskiej, patrolowym sekcji ratunkowo-sanitarnej → Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK). Na czele kilkunastoosobowego patrolu ratowników PCK i ochotników, opatrywał rannych i grzebał zabitych przez Niemców podczas → krwawego poniedziałku 4 IX 1939. W czasie okupacji niemieckiej jako oficer był dowódcą plutonu → Polskiego Związku Wolności (później organizacja ta weszła w skład Armii Krajowej). Organizował pomoc dla Żydów, w wydostaniu się z częstochowskiego → getta, m.in. w maju 1943 wyprowadził grupę Żydów z tzw. małego getta w lasy w okolicach Olsztyna k. Częstochowy. Podczas tej akcji natrafił na niemiecką obławę. Bronił się ostrzeliwując, rannego pojmano i przewieziono do budynku Gestapo przy ul. → Kilińskiego 10 w Częstochowie. Tam został zamordowany.

Miał żonę Mariannę, która w latach 50. XX w. mieszkała w Lwówku Śląskim.

Jan Pietrzykowski, Cień swastyki nad Jasną Górą. Częstochowa w okresie hitlerowskiej okupacji 1939–1945, Katowice 1985, s. 15, 16; Halina Piskorska, 90 lat Polskiego Czerwonego Krzyża w Częstochowie 1919–2009, Częstochowa [b.r.w.], s. 27; – Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie, akt zgonu nr 1582/1954 (data śmierci ustalona na 9 V 1946 przez Sąd Powiatowy podczas posiedzenia 28 VIII 1954).

Autor: → Juliusz Sętowski

Zobacz inne hasła z kategorii: → Osoby

Poprzednie hasło
→ Muszyński Jan Nepomucen

Następne hasło
→ Muzeum Częstochowskie

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł