„Mrówkowiec”

Udostępnij

Mrówkowiec”, budynek przy ul. Armii Krajowej 66 w dzielnicy → Tysiąclecie, oddany do użytku w 1971. Został zaprojektowany przez Helenę Lemańską i → Mariana Kruszyńskiego, inwestorem była → Częstochowska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasza Praca”, a wykonawcą Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Budownictwa Mieszkaniowego. Imponująca wielkość budynku: 170,8 m długości, 15,5 m szerokości, 33 m wysokości (11 kondygnacji – razem 350 mieszkań o łącznej powierzchni 20 tys. m²); mieszkania od 23 m² (kawalerki) do 63 m². Zamiast typowej dla ówczesnego budownictwa technologii wielkopłytowej w „mrówkowcu” zastosowano prefabrykaty i pustaki, stropy wylewano, co było wówczas rzadkością. Do dziś „mrówkowiec” jest największym budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym w mieście. Na parterze umieszczono sklepy, punkty usługowe, a także ośrodek społeczno-wychowawczy Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasza Praca”. W 2010 budynek został ocieplony i otrzymał nową, kolorową elewację.

Cezary Szymański, Jakub Szymański, Nasza Praca – Nasz Dom. 60 lat Częstochowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasza Praca”, Częstochowa 2018, s. 50–51.

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Poprzednie hasło
→ „Merkury”

Następne hasło
→ Maczek w Częstochowie

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł