Molke Jakub

Udostępnij

Molke Jakub (1804–57), architekt. Ur. 15 VII 1804 w Miejscowości Koza Mała k. Sycowa, był synem Marcina (Martina) i Zuzanny.

Po ukończeniu szkoły budowlanej we Wrocławiu zamieszkał w Częstochowie. W 1828 zaciągnął pożyczkę w wysokości 4 tys. zł polskich, na budowę domu przy ul. Panny Maryi 31 (dziś → aleja Najświętszej Maryi Panny). W drugiej połowie lat 30. XIX przebywał w Przedborzu (powiat konecki), gdzie prowadził prace przy projektowaniu i budowie ratusza; na czas pobytu w Przedborzu swój dom wydzierżawił lekarzowi → Adolfowi Sternowi. Po powrocie do Częstochowy (w 1840) został architektem miejskim, zajmując miejsce → Franciszka Reinsteina. Częstochowa zawdzięcza Molkemu wiele obiektów wybudowanych z użyciem miejscowego kamienia wapiennego. Zm. w 1857 w Częstochowie, pochowany został na cmentarzu przy ul. Ogrodowej (dziś nie istnieje).

Jego żoną (od 1827, ślub odbył się w Częstochowie) była Anna z Bieńkowskich (1801–71), mieli syna Apolinarego (–1911 Częstochowa).

Częstochowa. Dzieje miasta i klasztoru jasnogórskiego, t. 2, Częstochowa 2005, s. 254, 463; Stanisław Szymański, Budownictwo z wapienia jurajskiego w Częstochowie, „Rocznik Muzeum w Częstochowie” 1966, s. 138; Piotr Gerasch, Molkowie (wersja elektroniczna) http://hutastara.blogspot.com/2013/03/molkowie-w-kamienicy-polskiej.html#more (data dostępu 18.07.2020).

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Zobacz inne hasła z kategorii: → Osoby

Poprzednie hasło
→ Mokrauer Mojżesz Mosze

Następne hasło
→ Mondry Wojciech

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł