Miejski Dom Kultury (MDK)

Udostępnij

Miejski Dom Kultury (MDK), powołany 1 I 2014, mieści się w → Pałacu Hantkego przy ul. Łukasińskiego 50/68. W obiekcie znajduje się sala widowiskowa (417 miejsc) oraz kryta pływalnia z brodzikiem dla dzieci. Wraz z rozpoczęciem działalności MDK utworzono saunę suchą w części basenowej, a także uruchomiono studio nagrań. Całość obiektów otoczona jest półtorahektarowym parkiem. Mieszkańcy mogą uczestniczyć w różnorodnych zajęciach: nauki i doskonalenia gry na instrumentach, wokalnych, choreograficznych, plastycznych, fotograficznych, teatralnych, kroju i szycia, modelarskich, ceramicznych, gimnastyki relaksacyjnej, gimnastyki korekcyjnej, aqua aerobicu, nauki pływania. Od 2017 w Miejskim Domu Kultury działa Zespół Pieśni i Tańca → „Częstochowa”. W Galerii MDK prezentowane są wystawy fotograficzne, plastyczne, architektoniczne, a także odbywają się muzyczne koncerty kameralne. W okresie wakacji organizowane są warsztaty o różnorodnej tematyce, cyklicznie odbywają się spotkania: szachowe, warcabowe, tańca irlandzkiego, podróżnicze. Instytucja organizuje szereg imprez artystycznych, podczas których gości wiele osobistości zarówno ze świata kultury i sztuki, jak i innych dziedzin. W MDK organizowane są wydarzenia o zasięgu ogólnopolskim, m.in.: liga tańca breakdance, polska edycja dni „Gwiezdnych Wojen”. Uczestnicy zajęć organizowanych przez MDK są laureatami wielu konkursów na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Kadrę instruktorską stanowią profesjonaliści posiadający znaczne osiągnięcia w swojej branży.

Raków. Vademecum dzielnicy Częstochowy, Częstochowa 2019, s. 24–25.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł