„Merkury”
„Merkury”, dom towarowy wzniesiony w I połowie lat 70. XX w. w miejscu wyburzonego → Szpitala Najświętszej Maryi Panny przy al. Najświętszej Maryi Panny (al. NMP). Był to budynek sieci handlowej Domy Towarowe Centrum zaprojektowany przez Józefa Zaborowskiego i Zdzisława Życieńskiego. Oddany do użytku w 1975 „Merkury” odznaczał się nowoczesną architekturą, z trzema poziomami handlowymi, o dwóch wejściach – od strony al. NMP oraz od strony torów kolejowych. Przy wejściu głównym funkcjonował bar (z charakterystycznym malowidłem), po jego likwidacji, na przełomie lat 80. i 90., mieścił się tu krótko sklep firmowy „Baltony”, a następnie apteka. W wyniku przekształceń własnościowych obiekt przejęła spółka pracownicza, dolną kondygnację wynajęto firmie Leader Price, przejętej później przez Tesco. W 2006 obiekt kupiła spółka Polimeni z kapitałem amerykańskim planująca stworzenie w tym miejscu pierwszej w mieście galerii handlowej, z parkingiem i reprezentacyjną fasadą przybliżoną do alei NMP. Plany nie zostały zrealizowane. Kolejno wycofywały się wynajmujące powierzchnię firmy handlowe. W 2012 zaczął funkcjonować (w zdegradowanych architektonicznie wnętrzach) chiński market. W 2017 z najniższej kondygnacji wycofało się Tesco, opustoszał znajdujący się z tyłu budynek biurowy. Internetowy plebiscyt częstochowian przyniósł „Merkuremu” i otoczeniu (handel na schodach z kartonów) niechlubny tytuł najbrzydszego budynku w centrum miasta.
Eliza Kwiatkowska, 10 lat od „zamknięcia” Merkurego, „Gazeta Wyborcza Częstochowa” 2017 (12 V), s. 4–5.
Autor: → Andrzej Kuśnierczyk
Poprzednie hasło
→ Łyszczarz Stanisław
Następne hasło
→ „Mrówkowiec”
Ostatnio dodane
Miejski Uniwersytet Powszechny
instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::
Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny
w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::
Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba
wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::