Malukiewicz Dominik

Udostępnij

Malukiewicz Dominik (1782–1860), urzędnik, prezydent miasta Częstochowy i miasta Łowicza. Malukiewicz pochodził z Grodzieńszczyzny, karierę urzędniczą rozpoczął w Warszawie w 1813 jako urzędnik zarządu policji. Po awansie na sekretarza gubernialnego pracował w kancelarii prokuratora guberni grodzieńskiej, a następnie prokuratora powiatu prużańskiego. Od 1832 był asystentem komisarza cyrkułu policji w Warszawie, a od 1838 pracownikiem Magistratu miasta Warszawy. W 1846 podjął pracę w Częstochowie jako kasjer Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, w następnym roku został prezydentem Częstochowy, funkcję tę pełnił do 1849. Na wniosek namiestnika Królestwa Polskiego Michaiła Gorczakowa został mianowany w 1849 prezydentem Łowicza, na jego miejsce w Częstochowie namiestnik mianował → Walerego Grochowskiego. Zm. 15 VI 1860 w Łowiczu i tam został pochowany.

Archiwum Państwowe w Częstochowie, Zespół nr 1 (Akta Magistratu miasta Częstochowy), sygnatura 38.

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Poprzednie hasło
→ Malko Stefan

Następne hasło
→ Małe getto

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł