Łukaszewski Wojciech Stanisław

Udostępnij

Łukaszewski Wojciech Stanisław (1936–78), kompozytor, pedagog, krytyk muzyczny. Ur. 10 III 1936 w Częstochowie, był synem Antoniego Erazma i Heleny z Michalskich. Jego ojciec Antoni Erazm (1902–1978), był uczestnikiem III powstania śląskiego. Przed 1939 pracował jako dependent w kancelarii notarialnej, później w urzędzie pocztowym. Po 1945 był księgowym w Zjednoczeniu Kopalń i Górnictwa Rud w Częstochowie, był członkiem zarządu stowarzyszenia grupującego powstańców śląskich w Częstochowie. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Powstańców Śląskich.

Łukaszewski ukończył Państwową Szkołę Muzyczną (PSM) w Częstochowie (I i II stopnia w klasie fortepianu Wacławy Sakowicz). W 1960–65 studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (PWSM) w Warszawie, następnie w 1966–67 w Paryżu u Nadii Boulanger. Na przełomie 1967/68 pracował w PWSM w Warszawie, a od 1968 pracował w PSM w Częstochowie; od 1971 był dyrektorem tejże szkoły. Komponowane przez niego utwory muzyczne prezentowane były na festiwalach krajowych i zagranicznych, gdzie uzyskiwały liczne nagrody. Jako dyrektor PSM I i II stopnia starał się o poprawę warunków lokalowych, zwiększał liczebność uczniów, organizował koncerty uczniów, absolwentów i pedagogów, planował uruchomienie w Częstochowie Liceum Muzycznego i filii Akademii Muzycznej w Katowicach. Łukaszewski współpracował z Filharmonią Częstochowską (jako prelegent i autor komentarzy do programów) oraz Klubem Miłośników Muzyki. Współpracował też z Teatrem im. A. Mickiewicza, tworząc muzykę do spektakli. W 1973 skomponował kurant dla zegara na wieży ratusza w Częstochowie. Był współzałożycielem, później wiceprezesem → Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego. Współorganizował wiele imprez muzycznych, m.in.: „Wieczory umuzykalniające”, „Prezentacje młodych talentów”, „Wieczory muzyczne przy świecach”, a także zasiadał w jury konkursów muzycznych. Jako recenzent muzyczny i felietonista współpracował z → „Życiem Częstochowy”, → „Gazetą Częstochowską”, „Ruchem Muzycznym”. Od 1963 był członkiem Związku Kompozytorów Polskich, a od 1971 Związku Artystów i Kompozytorów Scenicznych. Zm. 13 IV 1978 w Częstochowie, pochowany został na cmentarzu Kule w kwaterze 71, rząd I, grób nr 9. Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1977), otrzymał też Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.

W małżeństwie (od 1963) z Marią Heleną Patrzyk miał dwóch synów: Pawła (ur. 1968) i Marcina Tadeusza (ur. 1972), kompozytorów i wykonawców muzyki.

Juliusz Sętowski, Cmentarz Kule w Częstochowie. Przewodnik biograficzny, Częstochowa 2005, s. 181; Słownik biograficzny ziemi częstochowskiej, t. I, red. A. Zakrzewski, Częstochowa 1998, s. 77–80; Marcin Łukaszewski, Wojciech Łukaszewski życie i twórczość, Częstochowa 1997; – „Życie Częstochowy” 1978, nr 13, s. 7 (dotyczy ojca, Antoniego), nr 89, s. 8; – odpis z inskrypcji nagrobnej.

Autor: → Juliusz Sętowski

Zobacz inne hasła z kategorii: → Osoby

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł