Lucht-Michalska Jadwiga

Udostępnij

Lucht-Michalska Jadwiga (1886–1962), właścicielka szkoły dla wychowawczyń przedszkoli. Ur. w miejscowości Mienia, gmina i parafia Cegłów, w powiecie mińskim, była córką Władysława Luchta, nadleśniczego lasów rządowych w Mieni, oraz Emilii z Kotowiczów.

Ukończyła pensję w Warszawie oraz kursy pedagogiczne, pracowała jako prywatna nauczycielka. W 1908 podjęła pracę w ochronce (przedszkolu) → Huty „Częstochowa” w osiedlu robotniczym w Rakowie (obecnie w granicach Częstochowy). W 1910–21 prowadziła (początkowo wraz z siostrą Anielą) prywatną szkołę dla dziewcząt z kursami ochroniarskimi (zakład freblowski). W 1917 przeniosła szkołę na ul. Kilińskiego 6. Z powodu przeprowadzki do mieszkania w kolonii fabrycznej Pelcerów (fabryka Peltzer &Fils) na ul. Stradomską, Lucht-Michalska zlikwidowała w 1921 swoją szkołę. Zm. 12 VI 1962 w Warszawie.

W małżeństwie z → Kazimierzem Michalskim (ślub w 1913, w Częstochowie) miała córkę Marię (1916–2009), zamężną Dąbrowską, oraz syna → Tadeusza (1914–86), lekarza.

Juliusz Sętowski, Cmentarz Kule w Częstochowie. Przewodnik biograficzny, Częstochowa 2005, s. 193–194 (biogram K. Michalskiego); Tadeusz Michalski „Częstochowska bajka” (maszynopis w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego).

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Zobacz inne hasła z kategorii: → Osoby

Poprzednie hasło
→ Lotny oddział kawalerii

Następne hasło
→ Lühe (Lie) Aleksander

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł