Lotny oddział kawalerii

Udostępnij

Lotny oddział kawalerii, zorganizowany w październiku 1918 przez porucznika → Władysława Barylskiego przy ul. Szkolnej (Dąbrowskiego) w Częstochowie, głównie z przebywających tu ułanów byłego I Korpusu Polskiego na Białorusi (→ dowborczycy). Formacja ta była lotnym oddziałem → Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). 11 XI 1918 wraz z innymi oddziałami POW, brała udział w rozbrajaniu Niemców, następnie w → przysiędze na placu magistrackim (Biegańskiego) na wierność Tymczasowemu Rządowi Ludowemu w Lublinie. W II połowie listopada 1918 dowództwo wojskowe okręgu częstochowskiego powierzyło komendę nad zgłaszającymi się ochotnikami podporucznikowi Czesławowi Sejfriedowi. W końcu listopada tr. oddział liczył 80 ułanów i 40 koni. Dowództwo oddziału znajdowało się przy ul. Pięknej 3 (Kilińskiego), a ułani stacjonowali w → koszarach na Zaciszu. Na apel ogłoszony przez Sejfrieda w „Gońcu Częstochowskim” (1918, nr 256) zaczęły napływać konie (m.in. od rodzin ziemiańskich z okolic Częstochowy: Potockich, Załuskich, Rudnickich, Wereszczyńskich), siodła i rynsztunek kawaleryjski, ofiary pieniężne od indywidualnych ofiarodawców, przedsiębiorstw, a także od → Częstochowskiego Towarzystwa Rolniczego. Ułani z Lotnego Oddziału Kawalerii pełnili służbę w garnizonie częstochowskim, prowadzili zwiady na pograniczu, w okolicach Herb. Na początku 1919 Oddział został wcielony do 14 pułku ułanów.

Lech Mastalski, 7 Dywizja Piechoty w latach 1918–1939, Częstochowa 2012, s. 30; – „Goniec Częstochowski” 1918, nr 256, s. 3, nr 263, s. 3, nr 270, s. 4, nr 277, s. 3.

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ Lisiniec

Następne hasło
→ Lucht-Michalska Jadwiga

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł