Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP)

Udostępnij

Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP), ogólnopolska, masowa organizacja społeczna; sięgała rodowodem do utworzonej w grudniu 1922 Ligi Obrony Powietrznej Państwa, która w 1927 połączyła się z Towarzystwem Obrony Przeciwgazowej i zmieniła nazwę na LOPP. Zadaniem LOPP było przygotowanie ludności cywilnej do biernej obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej, popieranie rozwoju lotnictwa poprzez budowę lotnisk, zakupywanie samolotów sportowych i szybowców, a także organizowanie modelarstwa i szkolnictwa. W 1929 Liga została uznana przez Radę Ministrów za stowarzyszenie wyższej użyteczności publicznej. W Częstochowie pierwszy komitet LOPP powstał pod przewodnictwem ks. → Bolesława Wróblewskiego. Obwód powiatowy Ligi mieścił się początkowo przy ul. Kościuszki 14, a następnie przy ul. Dąbrowskiego 7. W Częstochowie organizowano Tygodnie lotniczo-gazowe i Tygodnie LOPP, w czasie których prowadzono działania propagandowe na rzecz przynależności do Ligi. Organizowano wówczas propagandowe pochody, odbywały się konkursy modeli latających, sprzedawano broszury i nalepki organizacyjne, prowadzono kwesty uliczne i odczyty, a także zabawy taneczne, będące również źródłem dochodów organizacji. W 1927–28 zbudowano na Kucelinie lotnisko (→ lotnisko Kucelin) LOPP II klasy (z hangarem i stacją benzynową). Koła tej organizacji zakładano w różnych środowiskach, m.in. od 1932 funkcjonowało koło LOPP lekarzy i farmaceutów, tworzono koła fabryczne. Ważny był udział nauczycieli w pracach organizacji; w 1932 przy II Państwowym Gimnazjum im. R. Traugutta powstała modelarnia lotnicza LOPP. Pod koniec lat 30. Częstochowski Obwód Powiatowy LOPP liczył ponad 140 kół i około 15 tys. członków. Wiosną 1939 LOPP zajęła się propagowaniem, organizacją i zbieraniem deklaracji wpłat na Pożyczkę Obrony Przeciwlotniczej. Kolejnymi prezesami przedwojennej LOPP byli: → Józef Nowiński, od 1926 Baranowski, od 1929 pułkownik Antoni Powierza. Czołowymi działaczami koła byli: major → Franciszek Wielgut, → Wacław Kobyłecki, → Adam i → Tadeusz Plebankowie, → Władysław Wrześniowski, → Jan Sołdrowski. Na początku września 1939 większość członków LOPP, którzy na wypadek wybuchu wojny mieli zajmować się chowaniem zabitych, przenoszeniem rannych, odkażaniem i ochroną przeciwpożarową, przedwcześnie opuściła Częstochowę. LOPP została rozwiązana w 1947, jej zadania i majątek przejęła Liga Lotnicza.

Izydor Koliński, Lotnictwo Polski Ludowej 1944–1947, Warszawa 1987, s. 418, 419; – Bolesław Kurkowski, Z krwawych dni Częstochowy. Wspomnienia o zbrodni Wehrmachtu z 4 września 1939, Częstochowa 2009, s. 24; – Andrzej Tajchman, Diamentowy jubileusz Aeroklubu Częstochowskiego 1945–2005, Częstochowa 2005, s. 6, 11; – Aleksander Gąsiorski, Jan Dobrowolski, 27 pułk piechoty w Częstochowie, s. 85, 86, 87 (maszynopis w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego); – „Goniec Częstochowski” 1931, nr 49 (jubileuszowy), s. 11, 1935, nr 36, s. 3, nr 111, s. 3–4.

Autor: → Paweł Michalski , → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł