Lelusin

Udostępnij

Lelusin, folwark, który obejmował tereny na północ od ul. Jasnogórskiej (obecnie obszar ograniczony ulicami Okólną, Dekabrystów, Czarnieckiego i Jasnogórską) z dworkiem (który został przebudowany i znajduje się w początkowej części ul. Wodzickiego). Właścicielami majątku byli: Jaekel, niemiecki osadnik, później Władysław Bzowski, emerytowany pułkownik rosyjski, następnie Stanisław i → Wanda Bzowscy. Dworek otaczał nieduży park, za nim (aż do obecnej ul. Skrzyneckiego) znajdował się obszerny ogród i sad o powierzchni ok. 10 ha oraz staw. Obok położona była posiadłość → Augusta Zawady i jego synów → Karola i → Władysława. Majątek Lelusin został rozparcelowany, podzielony na działki przy ulicach Czarnieckiego, Wodzickiego, Okólnej; nabywali je wojskowi, nauczyciele, urzędnicy.

Tadeusz Jańczak, Lelusin – pogranicze. Wspomnienie o dzielnicy i jej mieszkańcach, „Gazeta w Częstochowie” (dodatek do „Gazety Wyborczej” 2000, 11–12 III, s. 6).

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł