Ławeczki znanych częstochowian

Udostępnij

Ławeczki znanych częstochowian, upamiętniające zasłużone osoby w formie pomnika-ławeczki; najwcześniej powstała ławeczka znanej poetki → Haliny Poświatowskiej, zaprojektowana przez artystę Roberta Sobocińskiego. Odsłonięta została 11 X 2007 w alei Najświętszej Maryi Panny (al. NMP), nieopodal → Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego. Z okazji 150. rocznicy urodzin i 90. rocznicy śmierci odsłonięta została 23 VI 2008, z inicjatywy → Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego (przy wydatnej pomocy Urzędu Miasta Częstochowy), ławeczka upamiętniająca lekarza → Władysława Biegańskiego. Ławeczkę z siedzącą na niej postacią doktora wykonał krakowski rzeźbiarz Wojciech Pondel; jej lokalizacja w II Alei nie jest przypadkowa: stoi w pobliżu miejsca, w którym niegdyś Biegański pracował, chodzi o (nieistniejący dziś) → Szpital Najświętszej Maryi Panny. Nieopodal znajduje się → Biblioteka Publiczna, której Biegański jest patronem.

Trzecia ławeczka, także umiejscowiona w Alei NMP, niemal naprzeciwko rzeźby Haliny Poświatowskiej, poświęcona jest → Markowi Perepeczce, aktorowi i dyrektorowi → Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Autorem rzeźby jest Wojciech Pondel. W pobliżu Jasnej Góry, u szczytu ul. Wieluńskiej, znajduje się czwarta ławeczka, upamiętnia postać aktora → Antoniego Fertnera, urodzonego w Częstochowie w domu przy ul. Wieluńskiej. Ławeczkę ufundował syn Antoniego – Antoni Fertner, mieszkający w Szwecji. W odróżnieniu od trzech pozostałych ławeczek nie ma na niej rzeźby, przymocowana do oparcia tabliczka informuje o latach życia aktora, przypomina, iż zagrał w 1908 w pierwszym polskim filmie fabularnym.

Spacerownik po Częstochowie, red. Joanna Skiba (b.m.r.w), s. 19, 29; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Poprzednie hasło
→ Łabęcki Zygmunt

Następne hasło
→ Łazarczyk Bolesław

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł