Księżyk Antoni

Udostępnij

Księżyk Antoni (1868–1955), przedsiębiorca, ziemianin, działacz społeczny. Ur. 11 V 1868 w Kamienicy Polskiej, był synem Macieja, dzierżawcy majątku ziemskiego Łysiec k. Starczy, uczestnika powstania 1863–64. Jego matką była Franciszka z Nowaków.

W końcu XIX w. Księżyk zakupił ziemię w Kawodrzy (obecnie w granicach Częstochowy), gdzie wybudował cegielnię. Później uruchomił również cegielnię w Liszce (powiat częstochowski). W końcu lat 20. XX w. nabył majątek Grabowa k. Borowna, później przez zakupy ziemi poszerzał ten majątek; hodował tam krowy sprowadzane z Holandii, a także owce rasy karakuł, utrzymywał stawy rybne. Należał do kilku częstochowskich stowarzyszeń społecznych, m.in. do → Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan i → Towarzystwa Opieki Szkolnej. Wspomagał, (poprzez darowizny cegieł) remont → kościoła pw. św. Barbary, a w 1914 budowę piekarni → Doraźnej Pomocy w Częstochowie. Należał też do Komitetu Budowy Teatru w Częstochowie. Wspierał finansowo szkołę w Kawodrzy. Był jednym z udziałowców Banku Spółdzielczego. W czasie okupacji, gdy Niemcy zajęli cegielnię w Kawodrzy (urządzili tam warsztaty naprawcze silników dla potrzeb wojska), rodzina przeniosła się do Grabowej. Ta posiadłość utrzymywała całą rodzinę, schronienie znalazła tam rodzina żydowska, a także lotnik angielski, pomoc otrzymywali również żołnierze leśnych oddziałów Armii Krajowej. Na początku lat 50. władze komunistyczne odebrały rodzinie cegielnię, a wcześniej majątek ziemski. Księżyk zm. 29 VIII 1955 w Kawodrzy Dolnej, pochowany został na cmentarzu św. Rocha sektorze 40, rząd B, grób nr 1.

Księżyk był dwukrotnie żonaty: ze Stanisławą z Bendkowskich (zm. 1900), później z Marią Patorską (1879–1968). Miał siedmioro dzieci: córki – Helenę i Krystynę, synów – Henryka (1903–1935), uczestnika wojny z bolszewikami, Kazimierza (1904–1974), który rozbrajał Niemców w listopadzie 1918, Feliksa (1910–1982), uczestnika wojny z Niemcami 1939, Tadeusza i Bolesława.

Cmentarz św. Rocha w Częstochowie. Przewodnik biograficzny, pod red, J. Sętowskiego, Częstochowa 2012, s. 117; – informacje wnuczki, Doroty Księżyk z Częstochowy, także dokumenty i fotografie w jej posiadaniu.

Autor: → Juliusz Sętowski

Zobacz inne hasła z kategorii: → Osoby

Następne hasło
→ Kühn Kazimierz Jan

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł