Kinematograf szkolny
Kinematograf szkolny, działał od grudnia w 1918 w budynku przy ul. Dąbrowskiego (obecnie nr 16). Powstał dzięki staraniom inspektora → Waleriana Kuropatwińskiego i ks. → Wacława Kneblewskiego. W celu przyspieszenia realizacji projektu zbierano zapisy na udziały po 50 marek. Wpłacający zostawali udziałowcami kinematografu. Szczególnie hojni byli: → Mieczysław Hoffman i Antonina Wehr. Fabryka szpagatu i jej dyrektor Gustaw Kon, ofiarowali na urządzenie sceny materiał papierowy. Podczas uroczystego otwarcia 14 XII 1918 przemawiali członkowie komisji zajęć pozaszkolnych: ks. W. Kneblewski i → Wacław Płodowski. Wystąpił chór → Gimnazjum Żeńskiego Tekli Busz i orkiestra Gimnazjum Państwowego im. H. Sienkiewicza. Poświęcenia kinematografu dokonał ks. Michał Ciesielski, a prof. Badowski z Warszawy wygłosił odczyt z przeźroczami o Janie Matejce. W kinematografie wyświetlano głównie filmy przyrodnicze i edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej, a od 1919 także dla żołnierzy garnizonu częstochowskiego. Odbywały się tu przedstawienia teatralne, koncerty dla młodzieży i starszych oraz odczyty (m.in. F. Paschalskiego, wybitnego znawcy prawa politycznego, pt. Naród a Sejm). Sala kinowa mogła pomieścić ok. 380 osób. Od lipca 1920 w budynku funkcjonowało wojskowe kino „Legun”.
Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.
Autor: → Waldemar Chamala
Poprzednie hasło
→ Kiepura w Częstochowie
Następne hasło
→ Kino „Hutnik”
Ostatnio dodane
Miejski Uniwersytet Powszechny
instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::
Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny
w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::
Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba
wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::