Kiepura w Częstochowie

Udostępnij

Kiepura w Częstochowie, pierwszy publiczny występ Jana Kiepury miał miejsce 11 III 1929 w sali Gimnazjum im. H. Sienkiewicza, z inicjatywy komitetu rodzicielskiego. Stojący u progu wielkiej kariery tenor wykonał znane arie z oper Moniuszki, Pucciniego i Verdiego oraz Ach, zejdź z gondoli Galla – akompaniował mu Edward Mąkosza. Kiepura odniósł wielki sukces, wielokrotnie bisował, za występ otrzymał duże jak na ówczesne czasy honorarium (200 zł). Drugi występ odbył się na Jasnej Górze 18 VI 1933. Artysta przyjechał spełnić ślubowanie złożone podczas choroby w 1931, mieszkał w apartamentach klasztoru jasnogórskiego; występ w bazylice jasnogórskiej transmitowało Polskie Radio. Koncert wywołał ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców miasta, tłumy zjawiły się także na dworcu kolejowym, skąd śpiewak odjeżdżał do Krynicy.

Sławomir Folfasiński, Jana Kiepury częstochowski koncert operowy, „Nad Wartą” 1966, nr 10, s. 3; Wanda Malko, Życie muzyczne Częstochowy w latach 1918–1939, Częstochowa 2008, s. 352–353; Joanna Skiba, Kiepura w „Sienkiewiczu”, „Gazeta Wyborcza” (Magazyn Częstochowa) 2016 (z 8 IV), s. 10–11; – Ludwik Wawrzynowicz, Z wieczoru I Gimnazjum Państwowego, „Goniec Częstochowski” 1926, nr 57, s. 2–3.

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Poprzednie hasło
→ Kiedrzyn

Następne hasło
→ Kinematograf szkolny

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł