Karczma Ostatni Grosz

Udostępnij

Karczma Ostatni Grosz, obiekt wzmiankowany w 1854. Był to długi, murowany, parterowy budynek z wysokim spadzistym dachem. Początkowo znajdował się w lesie sosnowym, który z czasem wycięto. W 1863 właścicielem karczmy był Izydor Poznański. Kolejnym właścicielem był Krawczyński, a po nim Eugeniusz Proszowski (współwłaściciel zakładu kamieniarskiego „Kruszyński i Proszowski”). Według podania w karczmie tej, po spieniężeniu swojego dobytku na częstochowskim targu kupcy mieli przepijać „ostatnie grosze”, stąd rzekomo powstała nazwa osady, a potem dzielnicy Częstochowy. 22 I 1863 zaopatrzyła się tam w prowiant grupa ochotników udająca się do oddziału powstańczego. W listopadzie 1919 ulokowano w tym obiekcie przy ul. Bór Szkołę Powszechną nr 9 (→ Szkoła Podstawowa nr 9). Budynek był wówczas z złym stanie technicznym, dlatego twórca szkoły Józef Ćwikła monitował władze miejskie o przeprowadzenie remontu dachu, sufitu, podłóg i zamków.19 XI 1921 zgodnie z orzeczeniem Komisji Sanitarno-Technicznej szkołę zamknięto. W 1923 z inicjatywy kierownika szkoły na Ostatnim Groszu → Jana Wróblewskiego powzięto decyzję o odrestaurowaniu tzw. Starej Karczmy ze składek dzieci szkolnych.

Helena Kaczmarek, Aleksandra Oleś, „Przeszłość to dziś tylko cokolwiek dalej” czyli o przeszłości i teraźniejszości Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 9 im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Częstochowa 1994, s. 3–4; – Jan Szubert, Pamiętnik częstochowianina – powstańca styczniowego, Częstochowa 2012, s. 17; – Mirosław Zwoliński, Przewodnik po Częstochowie, Częstochowa 1997, s. 83; – „Goniec Częstochowski” 1915, nr 176, s. 2, 1923, nr 173, s. 3.

Autor: → Paweł Michalski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł