Kaplica Steinhagenów

Udostępnij

Kaplica Steinhagenów, postawiona w 1937–39 na → cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Inicjatywa jej budowy związana była z ustawą z 1932 mówiącą o tym, że na każdym cmentarzu powinien znajdować się dom przedpogrzebowy. W 1936 kolegium kościelne → parafii ewangelicko-augsburskiej zwróciło się z prośbą do zamożnej rodziny przemysłowców i ziemian – Steinhagenów, by ta sfinansowała budowę kaplicy. Prace rozpoczęły się w 1937; kierowali nimi Adolf Steinhagen i → Artur Franke. W początkach VI 1939 ukończono budowę kaplicy, 19 VII 1939 proboszcz parafii ks. → Leopold Wojak dokonał jej poświęcenia. W podziemiach złożono prochy ekshumowanych członków rodu Steinhagenów – Gustawa, Artura i Aleksandra, a później chowano zmarłych przedstawicieli tejże rodziny. W kolejnych latach wykorzystywana była podczas ceremonii pogrzebowych zmarłych członków parafii. W czasie walk o Częstochowę 16 I 1945 kaplica została uszkodzona. Prowadzone dorywcze remonty nie zapobiegały posuwającemu się procesowi niszczenia. W 1967–68 wśród parafian gromadzono fundusze na wykonanie remontu kaplicy. W latach 70. pracami przy jej restaurowaniu kierował komitet w składzie: Karol Steinhagen, A. Franke, ks. Ryszard Neuman.

Henryk Kurzawa, Cmentarz ewangelicko-augsburski 1853–1993, „Rocznik Teologiczny Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej” 1995, t. XXXVII, z. 1, s. 277, 279.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł