Kamienica Grossmanów

Udostępnij

Kamienica Grossmanów, wybudowana przed 1914 przy ul. Piotrowskiej 2 (obecnie Piotrkowska 29) dla rodziny przemysłowców Grossmanów, właścicieli → Częstochowskiej Fabryki Guzików. Wzniesiona na planie litery L, w stylu neogotyku angielskiego z elementami neorenesansowymi i neobarokowymi, z wieżyczką nakrytą ostrosłupowym hełmem. Mieszkali tu → Michał i → Stanisław Grossmanowie, lokale wynajmowało Towarzystwo Akcyjne Ł.J. Borkowski. W sierpniu i wrześniu 1920, podczas wojny z Rosją bolszewicką, w budynku uruchomiono szpital → Polskiego Czerwonego Krzyża dla żołnierzy przywożonych z frontu. Ok. 1937 kamienica została zlicytowana i przeszła na własność Miejskiego Towarzystwa Kredytowego. Od 1939 należała do Władysława i Florentyny Peligów. W czasie okupacji niemieckiej połowę kamienicy nabył Stanisław Kaczmarski. Po 1949 przeszła na własność państwa – zarządzało nią Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej. Mieściła się tu przychodnia lekarska chorób zawodowych. W latach 90. odzyskała ją rodzina, a w 2000 nabyła ją spółka Vol-Mal. Właściciele spółki ok. 2001 podjęli się remontu kamienicy, lecz przypuszczalnie ze względu na wysokie koszty zaniechali go. We wnętrzu kamienicy zachowały się resztki pierwotnego wystroju architektonicznego, m.in. marmurowe schody z neobarokową żelazną balustradą, na podestach znajdują się dwie lampy gazowe w formie żelaznych świeczników o dekoracji roślinnej z głowami smoków i fantastycznymi maskami. W sieni posadzka terakotowa wykonana przez firmę → Jakuba Hasklowicza z Częstochowy i M. Redla z Sosnowca.

Katalog zabytków sztuki, Miasto Częstochowa, pod red. Z. Rozanow i E. Smulikowskiej, Warszawa 1995: cz. 1, Stare i nowe miasto, Częstochówka i przedmieścia, opracowanie autorskie Z. Rozanow i E. Smulikowska, s. 111, 112; – Ryszard Baranowski, Zapomniane pałace Częstochowy (3). Guziki z orzecha i perłowej macicy, „Poniedziałek” 2010 (20 V), s. 8, 9; „Gazeta Wyborcza w Częstochowie” 2003 (26 XI), s. 8; „Goniec Częstochowski” 1920, nr 221, s. 3; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ Kalinka Julian

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł