Kamień i krzyż Bojemskiego

Udostępnij

Kamień i krzyż Bojemskiego, znajdują się na Michalinie w Częstochowie. Upamiętniają miejsce zamordowania dyrektora → Huty „Częstochowa” → Mariusza Bojemskiego; Bojemski został zastrzelony przez grupę → „Rewolucjonistów – Mścicieli” 21 VII 1912 obok Cegielni „Michalina” → Stanisława Bernarda Helmana. Kamień wraz z osadzonym na nim krzyżem ustawiono z inicjatywy matki Bojemskiego w miejscu mordu. Głaz dostarczył miejscowy zakład kamieniarski Kruszyński i Proszowski, a Krzyż wykonano w warsztatach mechanicznych huty. Poświęcenia Krzyża 1 XII 1912 dokonali księża Henryk Koławski z Konopisk i Lucjan Nawrocki z Rakowa przy udziale pracowników huty oraz Straży Ogniowej Ochotniczej z Rakowa.

Jan Bala, Historia huty (4), „Głos Hutnika” 1993, nr 4; – „Goniec Częstochowski” 1912, nr 331, s. 3, nr 334, s. 3.

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ Kamienica Grossmanów

Następne hasło
→ Kamień,

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł