Kamień,

Udostępnij

Kamień, osiedle i wapienne wzgórze w dzielnicy Wyczerpy-Aniołów w Częstochowie. Wzniesienie położone jest w północno-wschodniej części miasta (240 m n.p.m.), koło dwupoziomowego skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Warszawską. U podnóża skały znajdują się otwory układające się w ciąg korytarzy, osiągających długość ok. 80 m (tzw. jaskinia na Kamieniu). Od połowy XVI w. na wzgórzu znajdował się folwark Kamień (w XIX w. stała przy nim karczma). Na początku XX w. jego właścicielem był → Józef Cygański. Folwark został rozparcelowany i włączony w granice Częstochowy 26 VIII 1930; Kamień stał się wówczas XXI dzielnicą miasta. W 1949–50 staraniem ks. → Tadeusza Ojrzyńskiego zbudowano na miejscu folwarku modernistyczny → kościół pw. Opatrzności Bożej, wg projektu inż. → Edwarda Usakiewicza.

Jerzy Błażej Mazik, O karczmach zdań kilka, „Almanach Częstochowy” 2004, s. 99, 135; – Karol Nabiałek, Starostwo olsztyńskie od XIV do połowy XVII wieku, Kraków 2012, s. 220; – Bogdan Snoch, Mała encyklopedia Częstochowy, Częstochowa 2002, s. 81; – Mirosław Zwoliński, Przewodnik po Częstochowie, Częstochowa 1997, s. 129, 130; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Paweł Michalski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł