Hotel Victoria

Udostępnij

Hotel Victoria, znajdował się w kamienicy przy rogu I Alei 14 i ul. Aleksandryjskiej (obecnie Wilsona), znanej jako → Dom Frankego. Hotel otwarty w 1903 zaliczony został do I kategorii. Znajdowała się w nim restauracja, dwie reprezentacyjne klatki schodowe i marmurowe schody pokryte dywanem. Szyld „Hotel Victoria” wisiał między I a II piętrem, od strony Alei. 26 III 1918 na posiedzeniu Rady Miejskiej rozpatrywano wniosek Magistratu o wydzierżawienie hotelu dla urzędniczek. Prawdopodobnie nie najlepsza sytuacja gospodarcza po 1918 spowodowała ograniczenia w działalności hotelu, a później jego likwidację. Od 1909 w budynku działała, założona przez Walerego Strzyżewskiego, restauracja-bar „Express”. Lokal prowadzony był osobiście przez właściciela. Zimą 1916 przygrywał w nim zespół Szmulewiczów. W listopadzie 1918 w odpowiedzi na apel redakcji „Gońca Częstochowskiego” restauracja przeznaczyła w dniu otwarcia zakładu 15% ogólnego utargu na skarb narodowy. Od lat 30. w budynku działała restauracja „Savoy” braci Bulskich, w której m.in. urządzano dancingi.

Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Waldemar Chamala

Poprzednie hasło
→ Hotel Polonia

Następne hasło
→ Huberman Bronisław

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł