Hala Sportowa Częstochowa

Udostępnij

Hala Sportowa Częstochowa, obiekt wybudowany w 2010–12 w miejscu boiska sportowego przy ul. Żużlowej 4. Halę zaprojektowano m.in. z myślą o organizacji mistrzostw świata w siatkówce w 2014. Generalnym wykonawcą inwestycji był UNIBEP SA, Bielsk Podlaski. Wzniesiono czterokondygnacyjny budynek o konstrukcji żelbetowej z jednoprzestrzenną salą wielofunkcyjną – areną o wymiarach 58 x 38 m. Obiekt może pomieścić na trybunach 7,1 tys. widzów. Uroczyste otwarcie hali odbyło się 29 IX 2012; inaugurującym wydarzeniem był mecz o Superpuchar Polski w piłce siatkowej mężczyzn pomiędzy PGE Skrą Bełchatów i Asseco Resovią Rzeszów. Pierwszym zarządcą obiektu (w okresie wrzesień 2012 – marzec 2013) był → Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W hali mogą odbywać się zawody sportowe, imprezy wystawienniczo-targowe oraz koncerty. Na parterze znajdują się kasy biletowe, foyer, restauracja z zapleczem, część prasowa z salą konferencyjną i barem, pokoje sędziów, trenerów, szatnie, sanitariaty zawodników, magazyny i cztery sale treningowe. I piętro to galeria komunikacyjna, na której można umieścić szatnie, boksy handlowe; można ją wykorzystywać jako przestrzenie ekspozycyjne. Na II piętrze, III kondygnacji – administracyjnej zlokalizowano biura oraz zespół pomieszczeń odnowy biologicznej z zapleczem – szatniami i umywalniami. Ostatnią kondygnację zajmują loże VIP oraz 240 miejsc VIP, pomieszczenie dowodzenia, stanowisko dla reżysera, nagłośnieniowca, spikera i komentatora oraz kawiarnia. Znajdują się tu również dwie sale konferencyjne (na 130 i 250 osób). Hala Sportowa na Zawodziu została odznaczona Nagrodą II stopnia w konkursie „Budowa Roku 2012” organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.

Otwieramy nową halę sportową, „Gazeta Wyborcza. Częstochowa” 2012 (28 IX), s. 12; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Paweł Michalski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł