Hala „Polonia”

Udostępnij

Hala „Polonia”, obiekt widowiskowo-sportowy znajdujący się w dzielnicy → Tysiąclecie przy ul. Dekabrystów 43. Budowę hali rozpoczęto w kwietniu 1983, na terenach dawnych ogrodów sadowniczych. Wznoszono ją m.in. dzięki wsparciu Polonii. Przewodniczącym Rady Budowy Hali był Jerzy Janas, zaś generalnym wykonawcą hali – Miejskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego w Częstochowie. 19 VII 1985 prezydent Częstochowy w obecności uczestników IX Światowego Sejmiku Działaczy Polonijnych Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którego starostą był Mirosław Szwede, nadał imię Hali Sportowej „Polonia”. Obiekt oddany został do użytku w 1986. Od początku jego funkcjonowania administracje nad nim sprawuje → Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Budynek składa się z pięciu poziomów; arena posiada wymiary: 27 x 72 m, na widowni może zasiadać 3015 osób. Poza imprezami siatkarskimi w hali rozgrywane są różnorodne turnieje w takich dyscyplinach, jak: szermierka, badminton, boks, tenis stołowy, piłka nożna, koszykówka, rozgrywki w ramach współzawodnictwa sportowego częstochowskich szkół, olimpiady i paraolimpiady przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Ponadto odbywają się tam: koncerty, imprezy artystyczne, seminaria, targi, bale sylwestrowe i studniówkowe.

Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Paweł Michalski

Poprzednie hasło
→ Hagen Leon

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł