Gmach sądów

Udostępnij

Gmach sądów, został oddany do użytku w 1969 w rejonie skrzyżowania ul. Dąbrowskiego z al. Jana Pawła II (adres: ul. Dąbrowskiego 23/35), zbudowany został na terenach dawnych ogrodów Barylskich. Gmach zaprojektowała Helena Lemańska z częstochowskiego → „Miastoprojektu”; projekt zdobył (w 1969) wyróżnienie katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). Dwupiętrowy gmach o kubaturze ponad 30 tys. m³ został wzniesiony na planie zbliżonym do litery Z. Znalazły w nim siedzibę: Sąd Okręgowy, Sąd Rejonowy oraz Prokuratura Okręgowa i Prokuratura Rejonowa (dla miasta Częstochowy). Charakterystyczny metalowy orzeł na frontonie budynku (ponad napisem SĄDY) wg projektu inż. Henryka Kmiecia został umocowany w lipcu 1970 – wykonała go spółdzielnia „Spójnia”. Przed budynkiem urządzony został skwer z charakterystycznymi wierzbami; w czasie przebudowy parkingu (w 2018) drzewa zostały wycięte.

Janusz Pawlikowski, Kalendarium częstochowskie czyli wybór dat z historii miasta i jego mieszkańców od roku 1220, Częstochowa 2001, s. 223; „Życie Częstochowy” 1969, nr 296, s. 6.

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Następne hasło
→ Gmachowski Antoni

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł