„Głos Hutnika”

Udostępnij

Głos Hutnika”, w 1951 ukazał się pierwszy numer gazety zakładowej zatytułowany „Głos Stalowni”, później wychodziła jako „Głos Huty Częstochowa”, a od 1952 „Głos Huty im. Bolesława Bieruta”. W 1953–58 używano tytułu „O stal i socjalizm”. W 1959 pismo stało się mutacją „Gazety Częstochowskiej” (z nadtytułem „Specjalne wydanie dla załogi Huty im. B. Bieruta”). Od 1967 gazeta funkcjonuje pod obecną nazwą. Pismo przechodziło różne koleje losu, ale jako jedyne częstochowskie pismo zakładowe przetrwało próbę czasu. W latach 80. na łamach „Głos Hutnika” zaczęła pojawiać się (wcześniej pomijana) tematyka społeczna, m.in. kwestie hutniczych mieszkań Rakowa, opieki zdrowotnej, szkół patronackich itp. Pod koniec lat 80. pismo nabrało charakteru informacyjnego, promowało swoich kandydatów do władz samorządowych, upomniano się w nim o bogatą historię zakładu, wzbogacono dział sportowy i rozrywkowy. Zespół redakcyjny liczył od dwóch do czterech osób. Obecnie redaktorem naczelnym jest Jacek Noszczyk.

Raków. Vademecum dzielnicy Częstochowy, Częstochowa 2019, s. 11.

Autor: → Juliusz Sętowski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł