Głębocki Adrian Mikołaj

Udostępnij

Głębocki Adrian Mikołaj (1833–1905), malarz, pedagog. Ur. 8 IX 1833 w Pankach k. Kłobucka. Po ukończeniu szkoły powiatowej w Wieluniu, w 1850–57 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Ksawerego Kaniewskiego i Rafała Hadziewicza. W 1863–73 mieszkał w Częstochowie, gdzie był nauczycielem rysunku w rządowym Gimnazjum Męskim. Pracą pedagogiczną zajmował się również po wyjeździe do Warszawy. Odbył podróże do Paryża (1867), Wiednia i Monachium (1868). Od 1861 wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i od 1870 w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawiał malarstwo, rysunek i litografię, był dekoratorem i ilustratorem (współpracował z „Tygodnikiem Ilustrowanym”, „Kłosami”, „Biesiadą Literacką”, „Muchą”); wydał Wzory zabawek dla dzieci, pisał artykuły o zabytkach sztuki, m.in. o kościele drewnianym w Truskolasach. Malował sceny religijne, rodzajowe i historyczne, rysował zabytki. Popularną formą artystycznej wypowiedzi Głębockiego były cykle tematyczne, np. Św. Eustachy Męczennik, Św. Maria Magdalena, Legendy Polskie. Wiele uwagi poświęcał zabytkom i kulturze regionu częstochowskiego. Namalował obrazy: Przybycie kompanii na Jasną Górę, Iluminacja Jasnej Góry, Jałmużna na Jasnej Górze (ok. 1869), Chór w kościele częstochowskim (ok. 1872). Wykonał Album Jasnej Góry (52 tablice ze szkicami akwarelowymi) oraz cykl studiów rysunkowych i olejnych przedstawiających żebraków przybywających do Częstochowy. Rysował kościoły i klasztory (z zabytkowym wyposażeniem) w Częstochowie (Jasna Góra, Św. Barbara, Św. Jakub, Św. Zygmunt), Brzeźnicy, Kłobucku, Mstowie i Truskolasach, kaplice i kapliczki w Częstochowie, Pankach, Przysieku, Rędzinach, Truskolasach i Wręczycy, fryszerkę w Pankach, stroje ludowe mieszkańców okolic Panek i Truskolas, wnętrze pracowni częstochowskich malarzy i snycerzy. Opisał doroczne obrzędy ludowe w Pankach. Z ponad 200 obrazów religijnych, jakie stworzył, kilka namalował dla kościołów w: Brzeźnicy (Św. Stanisław bp), Koziegłowach (Św. Antoni), Krzepicach (Św. Jakub Apostoł i Matka Boska Pocieszycielka) i Truskolasach (Św. Mikołaj – kościół parafialny; Ukrzyżowanie i Matka Boska – kaplica cmentarna). Zm. 15 V 1905 w Warszawie. Jego prace znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie, w Bibliotece Jagiellońskiej, Muzeum Częstochowskim, na Jasnej Górze i w posiadaniu prywatnym.

Aleksander Jaśkiewicz, Artyści Częstochowy 1850–1960, Częstochowa 1996, s. 109.

Autor: → Aleksander Jaśkiewicz

Zobacz inne hasła z kategorii: → Osoby

Poprzednie hasło
→ Głazek Jan

Następne hasło
→ Gmach sądów

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł