Gimnazjum Żeńskie Tekli Busz

Udostępnij

Gimnazjum Żeńskie Tekli Busz, początkowo była to pensja dla dziewcząt założona w 1875 przez Marię Garztecką, od 1897 powadzona przez jej córkę → Zofię Garztecką oraz Janinę Steinbok. Przy siedmioklasowej pensji przy II Alei 23 prowadzone były kursy handlowe, w roku szkolnym 1915/1916 do dziesięciu klas (wraz z przedwstępną i wstępną) uczęszczało ponad 180 uczennic, personel nauczycielski liczył 21 osób, były to m.in. Tekla Busz, Tadeusz Barylski, Klara Dornheim, Jadwiga Garztecka, Maria Kozłowska, → Bolesław Kołakowski, → Ludwik Mężnicki, Józefa Słomińska, Edmund Sojecki, prefektem był ks. Jan Cesarz. W roku szkolnym 1917/18 pensja została przekształcona w ośmioklasowe Gimnazjum Żeńskie kierowane przez T. Busz; szkoła mieściła się przy ul. Jasnogórskiej 24. Prefektem szkolnym był ks. → Wacław Kneblewski. Funkcjonowała do początku lat 20.

„Goniec Częstochowski” 1921, nr 121, s. 3.

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł