Gimnazjum Żeńskie Leonii Komar
Gimnazjum Żeńskie Leonii Komar, szkoła żeńska założona w 1907 pod nazwą Siedmioklasowy Zakład Naukowy Leonii Komar. Mieściła się w specjalnie zbudowanym budynku Zgromadzenia SS. Najświętszej Rodziny z Nazaretu przy ul. Szkolnej 13 (obecnie Dąbrowskiego). Przy Gimnazjum działał zastęp skautek, który współtworzył II okręg (żeński) → Polskiej Organizacji Skautowej. W 1916 szkoła została przekształcona w gimnazjum 8-klasowe i w tr. odbyły się pierwsze egzaminy maturalne. Gimnazjum posiadało bibliotekę, pracownię fizyczną i przyrodniczą oraz zapewnioną opiekę medyczną. Przy gimnazjum działała 4-, a potem 5-oddziałowa szkoła powszechna, która przygotowywała do 1 klasy gimnazjalnej. W r. szkolnym 1915/16 do Gimnazjum uczęszczało 261 dziewcząt, a personel nauczycielski składał się z 20 osób. W 1918 liczba uczennic zwiększyła się do 276, z których 184 uzyskało promocję do wyższej klasy. W 1919/20 było ich już 400. Dla uczennic spoza Częstochowy siostry otworzyły specjalny internat. Dyrektorami i dyrektorkami gimnazjum byli kolejno: → Wacław Płodowski, Maria Chojnacka, → Zygmunt Łabęcki, s. Maria Lidia Malinowska i Stanisława Nassalska. Reaktywowane po 1945 działało do 1961. Po upaństwowieniu w budynku otwarto Liceum Ogólnokształcące im. Broniewskiego (funkcjonowało do 1979/80). Ponowna restytucja placówki nastąpiła w III RP.
Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.
Autor: → Waldemar Chamala
Następne hasło
→ Gimnazjum Żeńskie Marii Słowikowskiej
Ostatnio dodane
Miejski Uniwersytet Powszechny
instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::
Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny
w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::
Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba
wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::