Galeria Dobrej Sztuki

Udostępnij

Galeria Dobrej Sztuki, mieści się w należącym do Muzeum Częstochowskiego budynku przy al. Najświętszej Maryi Panny 47. Piętrowa, podpiwniczona kamienica w stylu neoklasycznym powstała w 1875, była to wówczas siedziba parafii prawosławnej (z pobliską → cerkwią św.św. Cyryla i Metodego – dziś → kościół św. Jakuba) – z tej racji nazywana była przez częstochowian „popówką”. W 1918 budynek przekazany został duchowieństwu katolickiemu. W 1923–39 mieściła się tu siedziba dowództwa → 7 Dywizji Piechoty, plutonu żandarmerii oraz biuro oficera placu (wraz z budynkiem pod nr. 49 były to koszary im. Kazimierza Pułaskiego). Podczas okupacji niemieckiej gmach zajmowała żandarmeria polowa (Feldgermanderie). Po zakończeniu wojny w budynku mieścił się Powiatowy Sztab Wojskowy i → Wojskowa Komisja Uzupełnień. W 1972 administrowanie obiektem przejęło → Muzeum Częstochowskie; od 1973 do 1995 działała tu Galeria Malarstwa i Grafiki Polskiej XIX i XX w. prezentująca 100 prac. Obiekt, po przeprowadzeniu generalnego remontu, od 2007 funkcjonował pod nazwą Muzeum Pielgrzymowania. W 2011 postanowiono powrócić do prezentowania w budynku dzieł sztuki polskiej, od 2013 uruchomiono ekspozycję pod nazwą Galeria Dobrej Sztuki, która działa do dziś. Zgromadzona kolekcja liczy obecnie 2 tys. dzieł; na wystawie stałej można zobaczyć m.in. obrazy Jacka i Rafała Malczewskich, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego, Alfreda Wierusz-Kowalskiego Tadeusz Kantora, Marii Jaremy, Jana Cybisa, Jerzego Nowosielskiego i Tadeusza Brzozowskiego.

Budynek jest jednocześnie siedzibą Dyrekcji Muzeum Częstochowskiego.

Katalog zabytków sztuki. Miasto Częstochowa, pod red. Z. Rozanow i E. Smulikowskiej, Warszawa 1995: cz. 1, Stare i nowe miasto, Częstochówka i przedmieścia, opracowanie autorskie Z. Rozanow i E. Smulikowska, cz. I, Warszawa 1995, s. 60–61; Spacerownik po Częstochowie (b.m. i r.w.), red. Joanna Skiba, s. 28; – Lech Mastalski, 7 Dywizja Piechoty w latach 1918–1939, Częstochowa 2012, s. 250.

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł