Foch w Częstochowie

Udostępnij

Foch w Częstochowie, wizyta marszałka Ferdynanda Focha miała miejsce 2 V1923; trwała od 10.30 (godzina przyjazdu na dworzec kolejowy) do 12.00; zorganizowana została wielkim nakładem sił społeczności miasta. Na trasie przejazdu (od dworca w stronę alei Najświętszej Maryi Panny i w kierunku Jasnej Góry) zbudowano cztery bramy triumfalne: od Rady Miasta przy ul. Dojazd (Piłsudskiego), Stowarzyszenia Rzemieślniczo-Przemysłowego za mostem kolejowym przy budynku zajezdnym pod nr. 16, Towarzystwa Cyklistów na placu magistrackim (plac W. Biegańskiego), Stowarzyszenia Kupców i Przemysłowców (w III Alei); domy udekorowano w barwach polskich i francuskich. Na dworcu marszałek Foch przeszedł przed frontem kompanii honorowej, orkiestra wojskowa zagrała Marsyliankę, francuski gość otrzymał kwiaty od dzieci, przedstawicieli stowarzyszeń i cechów, witali go: prezydent → Stanisław Nowak (po francusku), starosta powiatu częstochowskiego → Kazimierz Kühn, przedstawiciele garnizonu częstochowskiego oraz kolonii francuskiej w Częstochowie; w czasie przejazdu Foch zatrzymał się krótko w Ratuszu, następnie uczestniczył w odsłonięciu obrazu → Matki Boskiej Częstochowskiej, złożył swój podpis w księdze zwiedzających klasztor jasnogórski. Marszałkowi towarzyszyli m.in. generał Kazimierz Sosnkowski, generał Stanisław Szeptycki oraz hrabia Edward Krasiński. Przejazd marszałka na Jasną Górę i z powrotem na dworzec wywołał entuzjazm częstochowian.

Stanisław Nowak, Samorząd m. Częstochowy w latach 19161931. Z moich wspomnień, cz. III, Częstochowa 1994, s. 84–85; – „Informator Kulturalny Województwa Częstochowskiego” 1980, nr 14, s. 12–14; – „Goniec Częstochowski” 1923, nr 84, 86, 87, 92, 93.

Autor: → Andrzej Kuśnierczyk

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł