Fiat. Katolickie Radio

Udostępnij

Fiat. Katolickie Radio, powstało 10 VIII 1991 przy okazji VI Światowego Dnia Młodzieży. Inicjatorem uruchomienia radia był ks. Marian Duda. Celem była medialna obsługa wizyty Jana Pawła II w Częstochowie. Po zakończeniu wizyty papieskiej radio zamilkło, lecz ks. Duda zwrócił się do Ministerstwa Komunikacji o przydzielenie kilku częstotliwości. Otrzymał siedem, z czego dwie dla audycji w języku polskim. Pierwsze studio zorganizowano w budynku przy III Alei 79, później redakcja przeniosła się do podziemi kościoła śpw. w. Wojciecha przy ul. Brzeźnickiej 59; dziś ma siedzibę przy ul. Ogrodowej 24/44. Obecnie rozgłośnia należy do archidiecezji częstochowskiej. Jej dyrektorem jest ks. Piotr Zaborski. Radio pełni funkcję preewangelizacyjną, informacyjną i formacyjną. Od samego początku rozgłośnia pełni misję szeroko rozumianego nadawcy regionalnego (Częstochowa, Zawiercie, Radomsko, Wieluń). Od 2013 Radio Fiat weszło w skład niezależnych rozgłośni FNRK, które zrzesza 22 rozgłośnie diecezjalne, obejmując swym zasięgiem ponad 70% powierzchni kraju. Radio Fiat poza audycjami religijnymi nadaje m.in. programy sportowe; prowadzi też działalność charytatywną. Rozgłośnia patronuje inicjatywom społecznym, kulturalnym i religijnym. Od niedawna na antenie Radia Fiat pojawiają się m.in. programy publicystyczne z udziałem przedstawicieli różnych dziedzin życia społecznego oraz dziennikarzy innych częstochowskich redakcji. 18 IV 2015 Radio Fiat zostało uhonorowane nagrodą Małego Feniksa, przyznawaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

„Gazeta Wyborcza. Częstochowa” 2006 (11 VIII), s. 2; – materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

Autor: → Paweł Michalski

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Dźbów... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł