Ersatze (Namiastki)
Ersatze (Namiastki), zamienniki towarów, wprowadzane w 1914–18 w wyniku wyczerpywania się zasobów towarów wysokogatunkowych. W Częstochowie na łamach prasy polecano czytelnikom zupy z różnego rodzaju ziół, herbatę ze skórek z jabłek, kawę z żołędzi. Proponowano domieszki do tytoniu np. liście róży. Propagowano konsumpcję owoców i grzybów, hodowlę kóz. „Goniec Częstochowski”, wobec niedoboru i drożyzny skór na podeszwy, zachęcał, by oszczędzać obuwie skórzane, dokonywać zakupu tanich sandałów na drewnianych podeszwach. W dzienniku tym zamieszczano też praktyczne pomysły, które miały ułatwiać życie w czasie wojny, np. przepisy na herbatę ludową, mającą zastąpić tradycyjną, czy stosowanie do prania bielizny szkła wodnego sodowego zamiast mydła. Zamieszczano receptury jak samemu, domowym sposobem wyrabiać mydło. Dużą oszczędnością miało być stosowanie papierowej bielizny sztywnej (kołnierzyków i mankietów), wytwarzano ubrania z papieru dla zmarłych (m.in. w sali zajęć Towarzystwa Ochrony Kobiet przy III Alei 65). W czasie wojny z powodu kryzysu zdarzały się wypadki fałszowania produktów wprowadzanych do handlu np. mieszanki mleka z wodą i masła krowiego z kokosowym, sacharynę (która zastępowała cukier) mieszano z wapnem.
Materiały w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.
Autor: → Paweł Michalski
Poprzednie hasło
→ Epidemie
Następne hasło
→ Ewangelicy
Ostatnio dodane
Miejski Uniwersytet Powszechny
instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::
Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny
w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::
Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba
wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka
Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::