„Dzwonek Częstochowski”

Udostępnij

Dzwonek Częstochowski”, miesięcznik religijny o charakterze patriotycznym, poświęcony popularyzacji problematyki teologicznej i religijnej oraz kultu maryjnego, z podkreśleniem roli Częstochowskiej Matki Bożej, wydawany w Częstochowie w 1901–14 (z półroczną przerwą w 1906, spowodowaną zakazem władz rosyjskich). Publikowano w nim artykuły teologiczne i historyczne, modlitwy, powieści religijne w odcinkach, żywoty świętych, ojców Kościoła i papieży, wiadomości z obszernym serwisem spraw kościelno-religijnych oraz Częstochowy, a od 1906 także artykuły o treści społecznej i gospodarczej; przeznaczony dla Polaków ze wszystkich zaborów (filia wydawnicza w Warszawie i Petersburgu) i popierany przez biskupów polskich (zwłaszcza Stanisława K. Zdzitowieckiego), upowszechniany był także wśród Polonii europejskiej i amerykańskiej; został odznaczony złotym medalem na Kongresie Maryjnym w 1903 we Fryburgu Szwajcaria, a wyróżnieniem w 1904 w Rzymie. Przy „Dzwonku Częstochowskim” zorganizowano także sprzedaż książek religijnych, głównie dla pielgrzymów, a w 1906 stowarzyszenie „Zorza” dla produkcji i sprzedaży kościelno-liturgicznych sprzętów artystycznych po niskich cenach.

Encyklopedia katolicka, t. 4 (J. Związek), Lublin 1983, s. 621.

Autor: → Juliusz Sętowski

Poprzednie hasło
→ „Delicje”

Ostatni Grosz... czytaj

Błeszno... czytaj

Droga krzyżowa na Jasnej Górze... czytaj

Ostatnio dodane


Miejski Uniwersytet Powszechny

instytucja kulturalno-oświatowa utworzona w 1929 z inicjatywy częstochowskiego → Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Organizatorem był Wydział Oświaty i... więcej::

Zakład Freblowski Stanisławy Ligęzówny

w 1912 Stanisława Ligęzówna (Ligenzówna) podjęła starania o powołanie w Częstochowie kantoru pośrednictwa dla nauczycielek. Od tegoż roku pod nazwą... więcej::

Kościółek i szpital – przytułek św. Jakuba

wybudowane (kaplica była murowana, a przytułek drewniany) jako zespół szpitalny w 1586 z fundacji Jakuba Zalejskiego, pisarza celnego... więcej::

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka

Chajutin (Hajutin) Szymon Szmerka (ok. 1872–1929), działacz spółdzielczy i sportowy. Ur. w Moskwie, był synem Joela Wulfa i Dobry Elki z Wileńczyków. Chajutin do Częstochowy przybył... więcej::

Mamy
już:

800 haseł